9 czerwca w średzkim Domu Kultury odbyła się pierwsza impreza kulturalno-charytatywna - spektakl teatralny połączony z kiermaszem, którego celem była zbiórka funduszy na wykonanie przyszkolnego ogrodu sensorycznego przy naszej szkole. Przygotowali ją członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz Koła Teatralnego wraz z opiekunami, Radą Rodziców oraz Dyrekcją.
Imprezę swoją obecnością uświetnili m.in. Burmistrz Środy Śląskiej – Pan Adam Ruciński, Przewodniczący Rady Miejskiej – Pan Jerzy Kryciński, Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych – Pan Krzysztof Peryga, Radny Rady Miejskiej – Pan Arkadiusz Hibner oraz Zarząd Rady Rodziców: Pani Agata Juzyk, Pani Elżbieta Markiewicz, Pani Anna Wojtasińska – Żygadło oraz Pan Piotr Ziółkowski.
Specjalnie zaproszeni goście obejrzeli najpierw dowcipny spektakl uczniowski zatytułowany „W poszukiwaniu Kopciuszka”, w większości przygotowany podczas nauki zdalnej metodą online.
W tytułową postać wcieliła się Emilia Świdzińska, która dała się również poznać jako świetna wokalistka w utworze „Szukaj mnie”. Kopciuszka poszukiwał Książę - Jakub Fedoszczak - dlatego poprosił o pomoc siedmiu krasnoludków ( Michalinę Car, Martę Muntowską, Annę Gołubicz, Aleksandrę Iwaszko, Alicję Samardak, Wiktora Czarneckiego i Julię Wrońską). Plany matrymonialne Księcia nie powiodłyby się, gdyby nie pomysłowa i przedsiębiorcza Wróżka (Kornelia Popławska). W przedstawieniu opartym na motywach baśniowych nie zabrakło Wilka i Czerwonego Kapturka (Piotr Gołąb i Zofia Ziółkowska) oraz Jasia i Małgosi (Janek Marcinkowski i Julia Stefańczyk). Widzowie z pewnością zapamiętali też kreację Kota w butach, zagranego przez Szymona Markowskiego. W scenie finałowej Książę oświadcza się Kopciuszkowi, który – choć pozostaje pod urokiem Środy Śląskiej – postanawia jednak wrócić do Bajkolandii.
Po spektaklu odbył się kiermasz charytatywny na rzecz ogródka sensorycznego zorganizowany przez całą społeczność szkolną. Można było na nim nabyć prace plastyczne uczniów, rękodzieła artystyczne ich rodziców oraz zioła zapachowe - symbol mającego powstać ogródka. Ma być to miejsce, w którym nasi uczniowie (mamy nadzieję, że już niebawem) będą mogli poznawać świat wszystkimi zmysłami, uczyć się oraz odpoczywać w bezpośrednim kontakcie z naturą. W zamyśle pomysłodawców ma to być miejsce odpoczynku, ale też różnego rodzaju warsztatów, zajęć oraz imprez integracyjnych – z udziałem nie tylko uczniów, ale i ich rodziców oraz dziadków.
E. Latos, D. Dyjak-Baraniecka, M. Marcinkowska