Biało-czerwona praca dla Niepodległej
67W związku z przejściem na nauczanie zdalne, nie udało się w tym roku obchodzić tego ważnego dla historii naszej Ojczyzny święta narodowego na terenie szkoły. Nie było biało – czerwonego dnia. Nie udało się też rozprowadzić specjalnego wydania “Kubusiowych Wiadomości”. Dzieci z klas I – III ochoczo wzięły udział w akcji Samorządu Uczniowskiego “Biało – czerwona praca dla Niepodległej”. Dzięki zaangażowaniu uczniów i ich rodziców, powstało ponad 70 pięknych prac. Wszystkie są wyjątkowe, świadczą bowiem o tym, iż nawet w tak trudnym czasie, nie zapominamy o naszej Ojczyźnie.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
7 października 2020 roku miały miejsce wybory samorządowe w naszej Szkole.
20 kandydatów z klas IV – VIII walczyło o miejsce w Samorządzie Uczniowskim.
Poza plakatami wyborczymi (które w niektórych przypadkach przygotowane i wydrukowane zostały
w profesjonalny sposób) kampania prowadzona była też na stronie internetowej szkoły.Uczniowie, w prawdzie w ograniczony sposób, ze względu na pandemię, mogli wygłaszać swoje deklaracje na temat proponowanych zmian i form współpracy z Dyrekcją Szkoły, ale znalazły się ciekawe pomysły zaproponowane przez kandydatów, np. przeprowadzenie lekcji na temat „Jak dbać o środowisko”, przywrócenie
w „stref ciszy”, stworzenie zespołu kabaretowego, stworzenie radiowęzła, skrzynki pomysłów, organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi, czy zorganizowanie „Dnia Kreatywnego Ubioru”.Po nieco wydłużonym czasie (zdalne nauczanie i praca w dwóch oddalonych budynkach) udało się wyłonić ostateczny skład naszego Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2020/2021.
Anna Bandyk-Skrabucha
Przegląd Piosenki Patriotycznej
11 listopada odbył się w Domu Kultury koncert z okazji 102 rocznicy odzyskania niepodległości Środa Śląska dla NIepodległej - Przegląd Piosenki Patriotycznej. Pomimo wielu przeciwności związanych z pandemią koncert mógł się odbyć online. Transmitowany był przez DK na Youtubie.
W koncercie udział wzięło 5 uczniów z naszej szkoły: Kinga Kata, Agata Szybiak, Emilia Krzyżanowska, Emilia Świdzińska oraz Jan Marcinkowski. Młodzież przepięknie wykonała pieśni patriotyczne oraz związane z wydarzeniami historycznymi naszego kraju.
11 listopada - odzyskanie niepodległości przez Polskę
7Z okazji Święta Niepodległości uczniowie koła historycznego i teatralnego przygotowali inscenizację, która w związku z pandemią musiała zostać nagrana. Mamy nadzieję, że w ten sposób chociaż trochę udało się przybliżyć ważne i bardzo trudne wydarzenia Naszego Narodu.
Zapraszam do obejrzenia przedstawienia oraz zdjęć.
Katarzyna Szybiak
Dzień pamięci o poległych w obronie Ojczyzny
4 listopada członkowie Samorządu Uczniowskiego w skladzie: Hubert Kasprzak, Filip Bielecki, Marcel Szostak i Emma Karst udali się na miejski cmentarz, aby oddać hołd poległym żołnierzom.
Towarzyszyli im uczniowie klasy 1a. Minutą ciszy dzieci uczciły pamięć wszystkich obrońców naszej Ojczyzny, a następnie zapaliły na mogiłach wyzwolicieli Środy Śląskiej symboliczne znicze.
Święto Edukacji Narodowej
3W obecnym roku szkolnym Dzień Edukacji Narodowej świętowaliśmy w wyjątkowych okolicznościach. Mimo trudnego czasu, w którym się znaleźliśmy, nie zabrakło pomysłów na wspólne spędzenie czasu w cudownej atmosferze. Uśmiechy gościły tego dnia na twarzach uczniów i nauczycieli. Dziękujemy wszystkim za ten wyjątkowy dzień.
Europejski Tydzień Kodowania
W tym roku nasza szkoła bierze udział w ósmej edycji ,,Europejskoego Tygodnia Kodowania,,. Jest to inicjatywa programującą programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.
Celem tego programu jest wspieranie systemu kształcenia w procesie przystosowania się do transformacji cyfrowej, promowanie edukacji cyfrowej oraz poprawa jakości nauczania. W naszej szkole akcja kodowania trwa od 13.10 do 23.10. Udział biorą uczniowie klas 4-8 oraz niektóre klasy 1-3. Uczniowie starsi programują wizualnie przy użyciu programu Scratch i Minecraft. Młodsi kodują.
Sprawozdanie_Code_Week_2020.pdf
Marta Meusz
Rodzinny Konkurs Papieski rozstrzygnięty
18Wyjątkowo w tym roku szkolnym, w ramach Dnia Papieskiego, zamiast Apelu odbył się „Rodzinny Konkurs Papieski” w którym mogli wziąć udział uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi najbliższymi. Tematem konkursu było „STO LAT! Dla św. Jana Pawła II” ze względu na setną rocznicę jego urodzin. Dzieci miały za zadanie wykonać prace w formacie A3, techniką dowolną oraz uwzględnić jakiś moment z życia Jana Pawła II lub jego pielgrzymek do Polski. W klasach 1-3 wpłynęły 34 prace. Każdy z uczestników dostanie „papieski upominek”. Natomiast spośród wszystkich prac zostały nagrodzone najlepsze w trzech kategoriach. Oto wyniki oraz zdjęcia:
"Pożegnanie lata" - wystawa kwiatów
W dniach od 24 września do 9 października w holu naszej szkoły widniała wystawa pięknych, letnich kwiatów. Powstała ona dzięki współpracy uczniów, rodziców i nauczycieli. Każdy bukiet został wykonany własnoręcznie przez dzieci i rodziców, z kwiatów zerwanych w ogrodach i na łąkach. Dziękujemy wszystkim za udział i przyczynienie się do powstania tęczowej wystawy kwiatów.
Ewelina Leśnik
Kandydaci do Samorządu Uczniowskiego
18Uczniowie!
7 października w naszej Szkole odbędą się wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Na 3 godzinie lekcyjnej każdy z Was będzie mógł oddać swój głos na tego kandydata, który będzie najlepiej reprezentował Wasze sprawy przed władzami Szkoły.
Rodzinny Konkurs Papieski
Zapraszamy do udziału w Rodzinnym Konkursie Papieskim.
Dzień Chłopca
2230 września 2020 r. - w dniu dzisiejszym obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W każdej klasie zostały przeprowadzone wybory na chłopca „pozytywnie zakręconego” . Zwycięzcy plebiscytu nagrodzeni zostali dyplomem i słodkim upominkiem, wręczonym przez reprezentantów Szkolnego Samorządu Uczniowskiego. Wszystkim chłopakom życzymy wszystkiego najlepszego.
Dzień Sybiraka
Członkowie koła historycznego wraz z pocztami sztandarowymi 17 września 2020 r. uczestniczyli w gminnych obchodach DNIA SYBIRAKA.
Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego gdzie uczniowie mieli okazję poprzez homilię brać udział we wspaniałej lekcji historii. Następnie na Skwerze Zesłańców Sybiru zostały złożone kwiaty.
Piesza wędrówka kl. 7E do Szczepanowa
Dnia 16 września 2020 r. uczniowie klasy 7e wzięli udział w wycieczce pieszej do Szczepanowa. Celem wypadu była strona fizyczna i umysłowa. Uczniowie wstali od swoich ławek i aktywnie spędzili czas spacerując po polnych drogach do Szczepanowa. Odkryli ciekawe miejsca pod względem historycznym i krajobrazowym.
Na wycieczce ważnym punktem było ognisko, wspaniale przygotowane przez jednego z rodziców. Chłopcy piekli kiełbaski, a potem częstowali kolegów i koleżanki. Natomiast dziewczęta zadbały o słodki poczęstunek w postaci pieczonych pianek, które następnie wkładały do herbatników. Tak przygotowanym deserem obdzielały chętnych.
W dalszej części wycieczki odbyło się zwiedzanie dwóch kościołów i przepięknego barokowego pałacu. Opiekunki zadbały o przekazanie uczniom krótkiej historii obiektów (p. Alicja Przesławska) i zwróciły uwagę na detale architektoniczne (p. Katarzyna Szybiak). Szukaliśmy również informacji o najstarszych mieszkańcach wioski.
Zmęczeni, ze względu na wysokie temperatury, ale i szczęścili, pełni pozytywnej energii wróciliśmy do Środy Śląskiej.
Katarzyna Szybiak
Narodowe Czytanie "Balladyny"
5 września 2020 r. w Domu Kultury w Środzie Śląskiej odbyła się IX edycja ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Narodowe Czytanie”, którą zorganizowała średzka Biblioteka Publiczna. Naszą szkołę wspaniale reprezentowały uczennice klasy 4e – Marcelina Ćwiąkalska, Kinga Kata i Ligia Rajczakowska, które przeczytały fragment „Balladyny” Juliusza Słowackiego, wcielając się kolejno w role Balladyny, Kirkora i wdowy - matki. Na scenie Domu Kultury wystąpiła także pani dyrektor Emilia Latos, która za swoją znakomitą interpretację otrzymała gromkie i w pełni zasłużone brawa.