W dniach od 19 do 24 marca 2023 roku odbywał się drugi etap zainicjowanej w listopadzie bieżącego roku trójstronnej wymiany uczniowskiej. Brała w nich udział młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Środzie Śląskiej oraz ze Schulzentrum Saterland – szkoły w partnerskiej, niemieckiej gminie. Szkołę Podstawową nr 3 reprezentowała jedenastoosobowa grupa ósmoklasistów – dziewięcioro polskich uczniów
i uczennic oraz dwie uczennice z Ukrainy. Poza nimi w wymianie uczestniczyło 13 uczniów
z PZS nr 2 (w tym dwoje z Ukrainy) oraz 27 uczniów z Saterlandu (w tym kilkoro z Ukrainy).
Program wymiany był bardzo napięty, ale ekscytujący i nie było w nim miejsca na nudę.
Średzka młodzież wyruszyła w drogę w niedzielę 19 marca o godzinie 7.00 i dotarła do miejsca noclegowego w miejscowości Aschendorf około godziny 19.00. Pomimo zmęczenia aktywnie wzięła udział w pierwszych zajęciach integracyjnych z grupą niemieckich uczniów.
Pierwszy pełny dzień wymiany – poniedziałek 20 marca – rozpoczął się od różnorodnych aktywności sportowych, prowadzonych przez nauczycielkę sportu panią Alice Luft.
W godzinach popołudniowych uczniowie zwiedzili z przewodnikiem stocznię Meyerwerft,
a następnie pospacerowali po uroczym, portowym miasteczku Papenburg. Wieczorem była kolejna okazja do integracji przy wspólnych grach i zabawach.
Wtorek 21 marca był dniem poświęconym historii Polski oraz Niemiec. Uczniowie najpierw odwiedzili Haren. Jest to miejscowość, która w latach 1945 - 1948 nosiła nazwę „Maczków” (na cześć generała dywizja Wojska Polskiego Stanisława Maczka) i była zamieszkana tylko przez ludność polską. Podczas pobytu w Heimathaus w Harem („dom pamięci
o mieście rodzinnym”) uczniowie, wykonując powierzone im zadania, mieli okazję poznać fakty i ciekawostki związane z tym miejscem.
Po południu nastąpił przejazd do Miejsca Pamięci Obozu Koncentracyjnego Esterwegen. Tam młodzież wysłuchała wykładu na temat historii obozu a wyświetlona prezentacja multimedialna skłoniła uczniów do refleksji na tematy związane z wojną. We wtorkowy wieczór, w miejsce dotychczasowych zabaw integracyjnych pojawiła się chwila zadumy oraz wymiana powycieczkowych wrażeń i przemyśleń.
Środa 22 marca była dniem odwiedzin szkoły partnerskiej w Ramsloh. Placówka ta zrobiła na polskich uczniach niemałe wrażenie. Podobało się wszystko – poczynając od holu, w którym uczniowie spędzają przerwy, poprzez sale przedmiotowe po pomieszczenia, gdzie odbywają się zajęcia praktyczne (kulinarne czy mechaniczne).
Podczas pobytu w szkole jedną z sal wykorzystano na pokaz talentów polskiej młodzieży -uczniowie podzielili się swoją wiedzę historyczną, opisując w jaki sposób przygotowali się do konkursu o powstaniu w getcie warszawskim, a także zaprezentowali swoje talenty manualne, układając nowoczesną wersję kostki Rubika w rekordowo niskim czasie.
W tym dniu nie zabrakło oczywiście czasu na beztroskie chwile czystej, żywiołowej rozrywki - uczniowie mieli okazję doskonalić sprawność fizyczną i podejmować wyzwania na ściankach wspinaczkowych, a także cieszyć się swoim towarzystwem podczas wspólnej gry
w kręgle.
Ten pełen wrażeń dzień dopełnił wieczór przy grillu – przy pysznych potrawach trwał ciąg dalszy trójstronnej integracji.
W czwartek 23 marca odbyła się wycieczka do pięknego miasta Bremen. Pierwszym punktem programu była wizyta w niezwykle atrakcyjnej hali z trampolinami, a po niej nastąpiło zwiedzanie miasta z przewodnikami. Młodzież każdej z trzech narodowości miała okazję posłuchać przewodnika w zrozumiałym dla siebie języku. Po powrocie do Aschendorfu nastąpiło podsumowanie całości projektu.
W piątek 24 marca po wczesnym śniadaniu grupa młodzieży z Polski wyruszyła w drogę powrotną do Środy Śląskiej. Chwile pożegnania są zawsze smutne, zwłaszcza gdy dobiega końca coś równie fantastycznego jak dobrze zorganizowana wymiana uczniowska z trzech krajów. Projekt jest bez wątpienia godny kontynuacji w kolejnych latach.
Wszystko to było możliwe było dzięki współpracy trojga nauczycieli: pani Miriam Koesters, pana Andreasa Zinser (Schulzentrum Saterland) i pani Renaty Bielskiej Korban (Powiatowy Zespół Szkół nr 2) i przy wparciu dyrektorów szkół pani Emilii Latos (SP 3), pana Mariusza Kargola (PZS nr 2) i pani Astrid Fedorowicz (Schulzentrum). Opiekunkami młodzieży ze szkoły Podstawowej nr 3 były panie Aleksandra Senator oraz Oksana Yedlytska, która była jednocześnie tłumaczką języka ukraińskiego, zarówno dla uczniów
z Polski, jak i z Niemiec.
Aschendorf_-_podsumowanie_wymiany_uczniow.pdf
A. Senator