Spotkanie z Nieustannym Wędrowaniem
25Codziennie robimy setki kroków i choć nasze stopy stąpają po ziemii – to na codzień zapominamy o tym, że ta ziemia ma miliony lat, a w ciągu tego czasu, po tej samej ziemii stąpały inne.
Wszystko ma swoją historię – każdy budynek, każde drzewo, każdy kamień. A ta historia, bardzo często, sięga nie tyle setek ,co tak naprawdę milionów lat.
Poczytajmy Seniorom. Spotkanie z Wisławą Szymborską
14Na przełomie marca oraz kwietnia, w naszej szkole miała miejsca akcja zorganizowana z okazji Światowego Dnia Głośnego Czytania. W naszej szkole odbyła się ona po raz drugi i odbyła się ona pod hasłem : “Poczytajmy Seniorom. Spotkanie z Wisławą Szymborską”. Zadaniem uczniów było wybranie dowolnego utworu naszej noblistki oraz nagranie filmu z własnym wystąpieniem. Filmy zostały przekazane Seniorom z Domu Całodobowej Opieki “Na Zaciszu” w Krynicznie oraz udostępnione na serwisie youtube by każdy mógł je obejrzeć.
Każdy uczeń, który nagrał film ze swoim wystąpieniem został nagrodzony dyplomem oraz wyjątkowym kubkiem, a autorzy najpiękniejszych wystąpień zostali także nagrodzeni tomami poezji Wisławy Szymborskiej
Pod koniec kwietnia kilkoro uczniów miało przyjemność odwiedzić Seniorów osobiście z krótkim programem artystycznym dotyczącym osoby poetki.
Nasi uczniowie zabrali Seniorów w niezwykłą podróż – prócz zaprezentowania najbardziej znanych utworów Szymborskiej ( Nic dwa razy, Wrażenia z teatru, Kot w pustym mieszkaniu) opowiedziana została także historia jej życia.
Tego dnia, nie tylko Seniorzy byli słuchaczami. Także nasi uczniowie mieli okazję wysłuchać kilku historii – o życiu, młodości, o wojnie.
Serdeczne podziękowania należą się: Lenie Susłowicz, Szymonowi Bartochowi, Antoniemu Radziejewskiemu, Jakubowi Mazurkiewiczowi, Annie Choroszczak, Mikołajowi i Michałowi Lewandrowskim, Lenie Kot, Emilii Miś oraz Ignacemu Marinkowskiemu, którzy zaprezentowali Seniorom utwory osobiście.
Serdeczne podziekowania przesyłamy także właścicielce Domu Całodobowej Opieki “Na Zaciszu” w Krynicznie – pani Joannie Wasylkowskiej za ciepłe przyjęcie, poczestunek oraz za ufundowanie upominków książkowych w postaci tomów poezji Wisławy Szymborskiej.
Do zobaczenia w przyszłym roku, w III edycji akcji pt. Poczytajmy Seniorom”.
A. Wasylkowska
Szkolny Konkurs Wiedzy o Polsce
4Dnia 8 maja odbył się w naszej szkole Konkurs wiedzy o Polsce, w którym brali udział uczniowie klas drugich i trzecich. Wszyscy uczestnicy wykazali się wiedzą na temat naszej ojczyzny oraz najbliższego otoczenia. Dziękujemy wszystkim za udział i życzymy dalszych sukcesów!
Wyniki konkursu wśród klas drugich:
"Z ekologią na Ty" - Dzień Zdrowego Śniadania w kl. 2A
19W ramach projektu "Z ekologią na Ty" w klasie 2A odbył się Dzień Zdrowego Śniadania. Uczniowie w trakcie zajęć komponowali pyszne kanapki. Na talerzach pojawiły się warzywa, wędliny, sery, a także owoce. Dzięki dużej różnorodności i pomysłowości dzieci było kolorowo, a przede wszystkim zdrowo.
M. Demczuk
Interaktywna wystawa w KOSMOPARKU
5226 kwietnia klasy 2a i 2d wybrały się na wycieczkę do Wrocławia na wystawę KOSMOPARK. Kosmiczna wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Uczniowie poczuli się jak prawdziwi astronauci. Mogli doświadczyć ekscytującej przygody, aktywnie biorąc udział w różnorodnych doświadczeniach. Można było zobaczyć prawdziwe stroje kosmonautów, modele rakiet oraz poznać symulatory lotu. Poza tym duże wrażenie zrobiła na dzieciach wirtualna wizyta na stacji kosmicznej. Interaktywna wystawa to świetny pomysł na odkrywanie wszechświata.
"Z ekologią na Ty" - ekowiersze
15Czy łatwo być poetą?
Przekonali się o tym uczniowie z klasy 2d, którzy na zajęciach koła polonistycznego pisali wiersze o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Okazał się, że uczniowie świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Zachęcamy do zapoznania się z ich twórczością.
A. Stańczyk
2E i 3F w KOSMOPARKU
4112 kwietnia klasy 3f i 2e wybrały się na wycieczkę do Wrocławia w celu odwiedzenia wystawy kosmicznej KOSMOPARK, gdzie można poczuć się jak prawdziwy astronauta. Uczniowie mogli sprawdzić ile będą ważyli na różnych planetach, jak chodzi się po powierzchni Marsa, dowiedzieć się jakie testy muszą przejść kandydaci na astronautów, a także eksplorować nowe światy za pomocą gogli VR. Co więcej, na miejscu można zobaczyć kombinezony astronautów, meteoryty i inne artefakty kosmiczne.
M. Kaniucka
Finał Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego
1W dniu 26. 04. 2023r. miał miejsce w budynku przy ul. Kościuszki finał Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego dla klas 7 i 8 - konkurs z wieloletnią tradycją. Zorganizowany został przez panie Martę Gonerę i Agnieszkę Zawiską.
Oprócz uczniów naszej szkoły, przyjechali też na niego reprezentanci szkół podstawowych ze Szczepanowa, Lutyni, Pisarzowic, Rakoszyc, Miękini i Malczyc.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - apel
1Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy.Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 maja czyli rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji z 1791roku. W 2023 roku przypadła 232rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Z tej okazji 27 kwietnia uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w apelu przygotowanym przez klasę 7c.
M. Makowska-Przystał
"Bądź bezpieczny w Internecie" - konkurs
1W lutym-marcu obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu, który ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i świętowany jest na całym świecie. Wydarzenie to ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypada na 7 lutego, ale jego obchody zaplanowane zostały aż do końca marca 2023.
Nasza szkoła również włączyła się w tę akcję, podejmując różne działania. Jednym z nich był konkurs na plakat "Bądź bezpieczny w Internecie".
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli w nim udział. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach:
w kategorii klas 4-6:
miejsce 1 - Hubert Kasprzak kl.5a
miejsce 2 - Aleksandra Gotowalska kl. 4b
miejsce 3 - Oliwia Luft kl.4a
w kategorii klas 7-8:
miejsce 1 - Antoni Radziejewski kl.7c
miejsce 2 - ex aequo: Milena Żurek kl.8g, Patryk Michalski kl.8g
miejsce 3 - Maja Woś kl.8d
Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom!
L. Ostryżniuk
Nasi zdolni uczniowie
Zapraszamy do publikacji - nasi młodzi zdolni finaliści i laureaci zDolnego Ślązaka:
"Jestem Eko - jak ja chronię naszą Ziemię"
9Z okazji "Dnia Ziemi" odbył się w naszej szkole ekologiczny konkurs literacko plastyczny dla klas czwartych: "Jestem Eko - jak ja chronię naszą Ziemię". Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczniom, którzy przygotowali pracę na konkurs. Wszystkie były ciekawe i bardzo różnorodne, zarówno pod względem formy plastycznej jak i wymowy literackiej. Przedstawiały problem zagrożenia Ziemi, związany z rozwojem cywilizacji na naszej planecie oraz sposoby ochrony Ziemi przez nasze działania. Prace są prezentowane od dnia 22 kwietnia (Dnia Ziemi) na korytarzach naszej szkoły i pełnią funkcję edukacyjną. Trudno było wybrać najlepsze prace ponieważ każda była ciekawa i cenna od strony edukacyjnej.
Ostatecznie wyróżniono 11 prac.
Wyróżnienie otrzymali:
Adrianna Ślusarczyk 4G,
Jagoda Różańska 4G,
Natalia Lizak 4B,
Nadia Pela 4F,
Weronika Tarnawska 4F,
Zuzanna Żurek 4D,
Hanna Ura 4G,
Jagoda Ziomek 4G,
Aleksandra Panicz 4B,
Antoni Sadowski 4G,
Alan Marczak 4F. GRATULUJEMY!
Prace oceniali organizatorzy konkursu: Pani Maria Zawadzka i Dariusz Kotuła
Wyróżnieni uczniowie otrzymali specjalne dyplomy przygotowane przez organizatorów i kredki do rysunku przyrodniczego. Otrzymali również punkty z zachowania za udział w cennych działaniach proekologicznych i edukacyjnych.
Przedstawiamy tu wszystkie wyróżnione prace.
D. Kotuła
Konkurs Powiatowy "Omnibus Nauk Przyrodniczych"
121.04.2023 Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Śląskiej po raz kolejny była organizatorem powiatowego konkursu „Omnibus Nauk Przyrodniczych”, obejmującego zakresem wiedzę i umiejętności z takich przedmiotów jak: chemia, fizyka, geografia i biologia.
Konkurs składał się z dwóch etapów- w pierwszej części uczniowie mieli do rozwiązania testy, natomiast część druga konkursu była częścią praktyczną, w której uczestnicy mieli do wykonania konkretne zadania z czterech konkursowych przedmiotów.
I Powiatowy Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny EKOLUDEK
7222 kwietnia obchodzimy “Dzień Ziemi”. Dzień wcześniej w naszej szkole odbył się I Powiatowy Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny “Ekoludek 2023”.
Drużyna naszej szkoły w składzie: Maria Gawlak kl. 2a, Jakub Brzeziński kl. 2a, Agata Kołodziejczak kl. 3a, Lena Kosiedowska kl. 3a i Paweł Kompała kl. 3b zajęła I miejsce, ale to nie jest najważniejsze. Turniej ten to przede wszystkim możliwość spotkania dzieci z różnych szkół. Dziękujemy za przybycie wszystkim zwolennikom ekologii: Szkole Podstawowej w Ciechowie, Szkole Podstawowej w Miękini, Szkole Podstawowej w Rakoszycach i Szkole Podstawowej w Szczepanowie. Mamy nadzieję, że utworzymy wspólną “zieloną drużynę”, a w przyszłym roku dołączą do nas kolejne szkoły.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji naszego wydarzenia.
Tradycyjnie już działanie naszej szkoły wsparł Urząd Miejski w Środzie Śląskiej. Dziękujemy burmistrzowi Adamowi Rucińskiemu za wspaniałe nagrody, a pani sekretarz Judycie Partyce-Basie za przybycie na rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie dyplomów oraz nagród.
Dziękujemy naszym sponsorom: głównemu sponsorowi konkursu – firmie SCHUMACHER Packaging Sp. z o.o. Zakład Wrocław, firmie DAREK SIDOR POSADZKI oraz właścicielom “HOTEL SARAI”. Dzięki Wam wszystkie “małe Ekoludki” mogły otrzymać pamiątkowe nagrody, a zielone czapeczki stać się znakiem rozpoznawczym naszych ekospotkań.
Dziękujemy Wychowawczyniom świetlicy szkolnej za pomoc w dekoracji sali oraz panom konserwatorom za przygotowanie odpowiedniego miejsca dla naszego powiatowego EKOdrzewka.
: Organizatorzy konkursu
Dorota Dyjak – Baraniecka
Barbara Glazer
Agata Stańczyk
Justyna Tomaszewska
Sylwia Walaszczyk
Gminny Konkurs Matematyczny
50W dniu 19.04.2023 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej odbył się Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas 4 – 8.
Wzięło w nim udział 47 uczestników ze wszystkich szkół podstawowych gminy Środa Śląska.
Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej z nich uczniowie rozwiązywali trzy zadania otwarte, w drugiej zaś – 15 zadań testowych. Łącznie z obu części konkursu mogli oni uzyskać maksymalnie 30 punktów.
Akcja ŻONKILE
19 kwietnia przypada 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Nasza szkoła włączyła się w te obchody. Każdy uczeń i nauczyciel na znak pamięci o tym dniu miał możliwość przypiąć do ubrania papierowy żonkil. Jednocześnie uczniowie mają okazję zorganizować godzinę wychowawczą korzystając z materiałów dostarczonych przez głównego organizatora akcji Muzeum Żydów Polskich POLIN z Warszawy.