Już kolejny raz nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". 10 listopada dokładnie o godz. 11:11 wszyscy uczniowie i pracownicy naszej szkoły uroczyście odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego".
Charytatywne dyktando
W dniach 11-13 listopada 2022 r. zostanie zorganizowane charytatywnedyktando online
z okazji Święta Niepodległości.
Środki zgromadzone podczas tego wydarzenia trafią do Fundacji Zarys,która wysyła pomoc medyczną do Ukrainy.
Aby dołączyć do dyktanda wystarczy zarejestrować lub zalogować sięw serwisie Dyktanda.pl
Wycieczka do Sky Bowling
30Klasy 3a i 3c wybrały się na wycieczkę do kręgielni Sky Bowling we Wrocławiu. Przez dwie godziny uczniowie rozwijali sprawność i koordynację ruchową oraz, ucząc się gry w kręgle, doskonalili umiejętność rywalizacji zgodnej z zasadami fair play. Pobyt w kręgielni tak bardzo spodobał się dzieciom, że wiele z nich ma zamiar wkrótce wrócić tam z rodzicami.
Symulacje niepełnosprawności "Oswoić nieznane"
1144 i 7.11 uczniowie klasy 2c oraz 3d brali udział w zajęciach - symulacjach niepełnosprawności, które przygotowali przedstawiciele Fundacji Eudajmonia działającej na rzecz osób z niepełnosprawnościami na terenie powiatu średzkiego. Zajęcia odbyły się w szkole oraz w Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej. Spotkanie miało charakter edukacyjny i warsztatowy. Rozmawialiśmy o różnorodności społecznej, o potrzebach i o ograniczeniach osób z niepełnosprawnościami, o równym traktowaniu, tolerancji i niedyskryminacji. Uczniowie obu klas w trakcie warsztatów przede wszystkim doświadczali różnych niepełnosprawności.
W ramach warsztatów wykorzystane zostały symulatory, które pozwoliły dzieciom "zobaczyć" jak to jest być osobą z niepełnosprawnością.
Dzieci jeździły na wózku, uczyły się podstawowych kilku zwrotów w języku migowym, spacerowały z białą laską, którą posługuje się osoba niewidoma. Z użyciem symulatorów wad wzroku i słuchu dzieci doświadczyły różnych wad wzroku oraz niedosłuchu.
W trakcie warsztatów zaprezentowano także sprzęty ułatwiające funkcjonowanie osobom niewidomym.
Celem zajęć było "oswojenie" dzieci z niepełnosprawnością oraz uwrażliwienie na potrzeby innych osób, które na co dzień zmagają się z trudnościami.
Dzieci wykazały duże zainteresowanie omawianym tematem oraz wiedzą i doświadczeniem.
Z całą pewnością udział w warsztatach zapamiętają na długo.
M. Błach
Dzień Postaci z Bajek
65Samorząd Uczniowski klas I - III po raz kolejny zaprosił najmłodszych uczniów naszej szkoły do wspólnych obchodów "Dnia Postaci z Bajek". Jest to jeden z ulubionych dni w roku szkolnym naszych Milusińskich:). Wspólne czytanie i oglądanie bajek, rozmowa o prawdziwych wartościach - empatii, uczciwości, uczynności, sprawiedliwości i wielu innych w połączeniu z dobrą zabawą sprawia, że dzieci zawsze spędzają ten dzień przyjemnie i bardzo pożytecznie.
Dzień pamięci o poległych w obronie Ojczyzny
7Dnia 2 listopada przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz klas: 1c, 1e, 1f, 2c, 2d, 2e, 3a, 3b, 3d i 3e wzięli udział w "Dniu Pamięci o Poległych w Obronie Ojczyzny". Dzieci, wraz z opiekunkami SU - Dorotą Dyjak - Baraniecką i Anną Perużyńską, zapaliły białe i czerwone znicze pod Pomnikiem Żołnierzy Polskich oraz minutą ciszy uczciły pamięć bohaterów, którzy oddali swoje życie za wolność Polski.
Była to mała lekcja patriotyzmu, zakończona ułożeniem płonących zniczy w kształt serca - symbolu miłości najmłodszych Polaków do swojej Ojczyzny.
D. Dyjak-Baraniecka
"Z ekologią na Ty" w klasie 3a
12Jesienna tematyka sprzyjała wykonaniu następnego zadania z realizowanego przez klasę projektu ekologicznego. Dzisiaj trzecioklasiści wykonywali w grupach makiety lasu. Oprócz kształtowania postaw ekologicznych to praktyczne działanie miało na celu utrwalenie nazw warstw lasu oraz charakterystycznej dla każdej z nich roślinności.
Kwesta na cmentarzu
6Dnia 1 listopada uczniowie naszej szkoły kwestowali na cmentarzu w Środzie Śląskiej w godzinach od 9 do 17. Celem kwesty było zebranie do puszek pieniędzy dla Polaków – ofiar wojny w Ukrainie. Zbiórka odbywała się w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” a organizatorem była dolnośląska Fundacja Studio Wschód.
Wśród wolontariuszy byli: Alicja Marcinkowska – 2c, Lena Kasprzak - 3a, Kaja Wodzisławska - 3d, Małgorzata Szymczyk i Ignacy Marcinkowski – 5c, Szymon Bartoch - 6d, Natalia Kuzio i Aleksandra Pająk – 7a, Filip Laskowski, Zuzanna Sember, Martyna Wielgosiewicz, Zuzanna Ostropolska, Zuzanna Wajda, Nadia Tuligłowicz, Nadia Ziółkowska, Marlena Janiszewska, Martyna Urbańska, Wiktor Hellon, Aleksandra Miśkiewicz, Hanna Matuszewska i Kornel Klimas – 8a, Anna Domaradzka, Antonina Sendyka, Anna Gołubicz, Viktoriia Avdieienko, Oskar Tęcza, Wiktor Czarnecki i Marta Muntowska – 8c, Hanna Cisakowska, Anna Strożek i Lena Sikorska – 8d.
W kwestę zaangażowali się również nauczyciele: Marzena i Paweł Marcinkowscy oraz Dorota Dyjak – Baraniecka.
A. Przesławska
Powitanie jesieni
93Każdego roku Samorząd Uczniowski zaprasza wszystkich uczniów do kolorowego powitania jesieni, połączonego z "Dniem Dyni". 26 października było bardzo kolorowo. Dominowały barwy "złotej polskiej jesieni": żółta, pomarańczowa i czerwona. Na parterze budynku A przy ulicy Górnej zaczęła powstawać wystawa "Dyniowy zwierzyniec", która zachwyca ze względu na oryginalność i estetykę dyniowych postaci.
Co kryje las? - konkurs plastyczny
4W szkolnym konkursie plastycznym pt. "Co kryje las?" organizowanym przez Ligę Ochrony Przyrody we Wrocławiu I miejsce w II kategorii wiekowej zajęła uczennica kl. IVc Anika Stremecka.
II miejsce zajęła Zuzanna Żurek kl.IVc. W kategorii klas starszych wyróżnienie otrzymały Natalia Sławska i Sara Czajkowska. Wyróżnione prace wezmą udział w konkursie na szczeblu wojewódzkim.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za podejmowanie wszelkich działań związanych z ekologią w naszej szkole. Dziękujemy pani E. Leśnik za pomoc w ocenie prac uczniowskich.
M. Zawadzka
Artyści są wśród nas
1Kolejna młoda artystka zdecydowała się podzielić z nami swoimi pracami. Zapraszam do obejrzenia rysunków Weroniki Wysockiej z kl. 6e, także na żywo w galerii przy ul. Kościuszki.
A. Zawiska
Międzynarodowy Dzień Języków Obcych
726 października 2022 roku uczniowie klas drugich naszej Szkoły, będący członkami Koła Języka Angielskiego, wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Języków Obcych, organizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
Podczas uroczystego koncertu, który odbył się w Domu Kultury, zaprezentowali piosenkę pod tytułem "My family". Pomimo tremy i nie działającego początkowo mikrofonu świetnie sobie poradzili, zbierając gromkie brawa.
M. Ciszewska
Przyrodnicze zajęcia praktyczne w terenie - łapiemy ostatnie tchnienie lata tej jesieni.
15Piękna pogoda sprawiła, że ponownie wybraliśmy się w teren, by praktykować tym razem czytanie planu/mapy, orientowanie ich oraz identyfikowanie i odnajdywani znaków topograficznych na mapie i w terenie.
Było miło i edukacyjnie. Nie ma to jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Postawiliśmy kolejny krok do poznawania przyrody i prawie wszyscy byli wyjątkowo aktywni, za co dostali ładne oceny. Były nawet szóstki.
Dolnośląski Festiwal Nauki
2W czwartek 20 października grupa ósmoklasistów z naszej szkoły wzięła udział w 25. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. DFN to impreza organizowana co roku przez wyższe uczelnie Wrocławia adresowana do wszystkich interesujących się nauką, kulturą, sztuką i ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata. W tym roku z bogatej oferty imprez festiwalowych wybraliśmy wykład pt: ”Biologia Superbohaterów – kiedy Science spotyka Fiction”.
Wykład został zaplanowany dopiero na godz. 12-tą, więc rano mieliśmy sporo czasu na zwiedzenie Muzeum Historycznego w Parku Leśnym w Lubinie. Obejrzeliśmy zabytkowe ziemne i murowane budowle wchodzące w skład kompleksu strzelnicy artyleryjskiej. Przeszliśmy ścieżką edukacyjną „Wielka Wojna”, na którą składają się okopy, kontenery i zabytkowe wagony. Byliśmy także w czterech poradzieckich bunkrach. Po remoncie stały się przestrzenią, w której prezentowana jest wystawa stała pt. „Okupacja sowiecka w Polsce 1939–1993”. Potem pojechaliśmy do Centrum Kultury „ Muza”, żeby obejrzeć pokaz robotów i wziąć udział w wykładzie. Wspólnie z prowadzącą zastanawialiśmy się jak można wytłumaczyć pajęczy zmysł, superszybkość lub mutacje, dające Superbohaterom niezwykłe zdolności. Przyjrzeliśmy się postaciom takim jak Spider-Man, Daredevil, grupie X-Men czy Avengers. Przy pomocy biologii, chemii, fizyki i innych gałęzi nauki przeanalizowaliśmy ich supermoce. Wykład był bardzo interesujący. Wiele ciekawych informacji zostało przekazanych w prosty, przystępny sposób.
S. Kasprzycka-Żuk
Odpłatność za obiady - listopad
UCZEŃ - obiad - 118,00 zł
PRACOWNIK PEDAGOGICZNY - obiad - 206,00 zł
PROSI SIĘ O DOKONYWANIE WPŁAT
W WYZNACZONYM TERMINIE - DO 25 DNIA KAŻDEGO MIESIĄCA POPRZEDZAJĄCEGO MIESIĄC ŻYWIENIA
ODPŁATNOŚĆ ZA OBIADY NALEŻY DOKONYWAĆ WYŁĄCZNIE PRZELEWEM NA RACHUNEK: