Nadszedł czas, aby zrozumieć, że przyroda bez człowieka będzie istniała, ale człowiek bez przyrody nie. Arystoteles
„Słowa Arystotelesa świetnie przekazują, dlaczego dbanie o naturę musi być dla nas ważne. Dzięki Zielonemu ładowi i polityce UE zauważyłem znaczny wzrost świadomości społeczeństwa dotyczącej ochrony środowiska. Niestety, pewne sposoby przekazywania tej wiedzy przestały działać. Coraz rzadziej porusza nas na przykład wielki, zielony napis BIO na produktach i ich opakowania pochodzące z recyklingu. Społeczeństwo, które jest bardziej wyedukowane, coraz więcej wymaga. Często jest trudno sprostać tym wymaganiom. Czasami odnoszę wrażenie, że jedyne, co dogłębnie dotrze do ludzi, to coś brutalnego lub dosadnego, np. zaprezentowanie wizji świata bez nich, bądź takiego, jak on będzie wyglądał z nimi, ale bez żadnych działań mających na celu zadbanie o naszą planetę.”
Napisał to w swoim eseju na temat: „W naturze nie ma ani nagród, ani kar, są konsekwencje” (Robert B. Ingersoll). Twoje refleksje w związku z tzw. „Zielonym ładem” Maciej Straube z klasy 8 c. Te i inne mądre i umiejętnie dobrane słowa dały mu II miejsce w prestiżowym I Dolnośląskim Konkursie Literackim o Laur Diamentowego Pióra, zorganizowanym przez Radio Rodzina Wrocław i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu OKIS, nad którym mecenat sprawował profesor Jan Miodek.
Maciek zmierzył się z 149 uczniami dolnośląskich szkół ponadpodstawowych i podstawowych ( bo tyle osób przysłało swoje prace w różnych formach na cztery konkursowe tematy). Najpierw na uroczystą galę zaprosił go osobiście prof. Miodek, a potem w towarzystwie 36 finalistów dowiedział się, że tylko dwie prace zostały ocenione lepiej!
Mieć tak mądre refleksje dotyczące problemów współczesnego świata, umieć je pięknie wyrazić i poddać się surowej ocenie konkursowego jury to jest coś, co zasługuje na najwyższy podziw!
V. Konowrocka-Kassjan