Aktualności
Artystyczny triumf średzkiej „trójki” – uczennice w ogólnopolskim finale konkursu KRUS
"Ekoludek 2026" - IV Powiatowy Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny
65W naszej EKOtrójce 22 kwietnia swoje święto obchodzili młodzi ekolodzy z klas drugich i trzecich z powiatu średzkiego. Uczniowie z ośmiu szkół wzięli udział w IV Powiatowym Konkursie Przyrodniczo - Ekologicznym "Ekoludek 2026".
Dzieci zmierzyły się z sześcioma zadaniami. Wszystkie drużyny były bardzo dobrze przygotowane, wykazały się świetną znajomością treści przyrodniczych oraz zagadnień ekologicznych.
Wyniki Szkolnego Konkursu Ortograficznego kl. 2 i 3
Święto Ziemi w Bibliotece Publicznej
3🌍 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi 🌏 Z tej okazji klasa 2a wybrała się na zajęcia do Biblioteki Publicznej. Rozmawialiśmy o czymś bardzo ważnym – jak możemy dbać o naszą piękną planetę Ziemię. Dziękujemy za praktyczne przekazanie wiedzy 💚
M. Błach
Klasa 5b sprząta Polskę :)
1Klasa 5b wzięła udział w akcji „Sprzątamy dla Polski”! 🌍💪Uczniowie pokazali, że wspólnymi siłami można zadbać o środowisko i zrobić coś dobrego dla swojej okolicy.
Brawo za zaangażowanie, współpracę i świetną postawę! 👏♻️
T. Rejkowicz
Geologiczna przygoda klasy 3B i 2C w SUDECKIEJ ZAGRODZIE EDUKACYJNEJ
42Dnia 21 kwietnia klasy 2c i 3b uczestniczyły w wycieczce do Dobkowa, gdzie odwiedziły Sudecką Zagrodę Edukacyjną. Podczas zwiedzania uczniowie poznali fascynujący świat geologii oraz dowiedzieli się, jak powstały Sudety. Interaktywne wystawy, modele i prezentacje pozwoliły w ciekawy sposób zgłębić wiedzę o skałach, minerałach i procesach zachodzących we wnętrzu Ziemi.
Super Liga Judo w NASZEJ SZKOLE – ponad 500 zawodników na macie!
2W niedzielę 19 kwietnia w hali sportowej naszej szkoły odbyła się trzecia z sześciu tegorocznych edycji Super Ligi Judo – największych rozgrywek ligowych judo dla dzieci i młodzieży na Dolnym Śląsku.
W zawodach wzięło udział aż 517 zawodników i zawodniczek w wieku od 7 do 17 lat, rywalizujących w podziale na kategorie wiekowe, wagowe oraz płeć, a w najmłodszych grupach również według stopnia zaawansowania. Aż 127 startujących reprezentowało klub Judo Tigers, który od marca tego roku prowadzi treningi judo również w naszej szkole.Turniej był nie tylko okazją do sportowej rywalizacji, ale również potwierdzeniem dynamicznego rozwoju judo w regionie oraz rosnącegozainteresowania tą dyscypliną wśród dzieci i młodzieży.
Organizacja kolejnego już wydarzenia sportowego tej skali w murach naszej szkoły to wyróżnienie oraz dowód na to, że aktywnie wspieramy rozwój sportowy dzieci i młodzieży.
W zawodach nie zabrakło również reprezentantów nowo powstałej sekcji Judo Tigers w Środzie Śląskiej. Podopieczni trenera Sławomira Jacha zaprezentowali się bardzo dobrze:
1. miejsce – Oleksii Slizov (kategoria do 66 kg, poniżej 15. rokużycia)
4. miejsce – Michał Jakubek (kategoria do -63 kg, poniżej 13. rokużycia)
Dla zainteresowanych: Judo to olimpijska dyscyplina sportu, w której zawodnik dąży do wygranej przez zakończenie walki przed czasem tzw. „ipponem” (rzut na plecy, obezwładnienie w parterze, a w najstarszych grupach wiekowych również dźwignie na łokieć lub duszenie). Możliwa jest także wygrana przez zdobycie większej liczby punktów technicznych (np. rzut na niepełne plecy).
Treningi judo w naszej szkole odbywają się w poniedziałki i środy w godz. 16:00-17:00 i są przeznaczone dla dzieci od 7. roku życia.
Więcej informacji na ten temat: https://judotigers.pl/sroda-slaska/
E.Latos
Szkolny Konkurs Języka Angielskiego kl. 2 i 3
W ubiegłym tygodniu uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w konkursie języka angielskiego.Zmierzyli się z różnymi zadaniami sprawdzającymi rozumienie tekstu, znajomość słownictwa i prostych zasad gramatycznych. Organizatorem konkursu była Pani Marta Minda, która uczy języka angielskiego naszych młodszych milusińskich.
Eko domy - wystawa prac konkursowych
3Przedstawiamy wyróżnione prace konkursowe przygotowane na konkurs przyrodniczo ekologiczny, zorganizowany z okazji Dnia Ziemi.
Tematem są Eko-domy czyli jak można wprowadzać zasady ekologii w naszych domach, pomagając w ten sposób naszej Ziemi obciążonej rozwijającą się ludzką cywilizacją. Dziękujemy uczestnikom, za podjęcie tego ciekawego i ważnego zadania. Wasze prace są prezentowane na wystawie i mogą edukować inne osoby - to niezwykle ważne, ponieważ właśnie w domu możemy najwięcej pomagać chronić naszą Ziemię. Prace przygotowano w formie plastyczno literackiej - z opisami działań. Prezentowane tu prace zostaną nagrodzone.
Gratulujemy.
M. Zawadzka i D. Kotuła (organizatorzy)
6b Sprząta dla Polski :)
1321 kwietnia klasa 6b z wychowawcą wybrała się do parku średzkiego w okolice parkingu by sprzątać pozostawione tam butelki, puszki, folie i papiery w akcji Sprzątamy dla Polski. To już kolejny raz w tym roku dajemy przykład dbając o czystość tego rekreacyjnego miejsca wypoczynku dla małych i dużych mieszkańców naszego pięknego i teraz już czystszego miasta.
Gminny Konkurs Matematyczny kl. 7-8
2W Szkole Podstawowej nr 1 w Środzie Śląskiej 7 kwietnia odbył się Gminny Konkurs Matematyczny klas 7-8. Anna Choroszczak z klasy 8a zajęła III miejsce w kategorii klas ósmych.
Gratulujemy !
Gminny Konkurs Matematyczny kl. 4-6
34Dnia 16 kwietnia w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Matematyczny klas IV-VI, którego organizatorkami były Panie Ewa Gacek i Kamila Kąkol. W konkursie wzięło udział 51 uczestników ze wszystkich szkół gminy Środa Śląska. W wyniku rywalizacji wyłoniono dziewięcioro laureatów.
W kategorii klas czwartych:
Mistrzowie Ortografii kl. 4- 6
Zapraszamy na siłownię :)
4W naszej szkole pojawiła się nowa atrakcja!
Od dziś uczniowie mogą korzystać z siłowni zewnętrznej, która została zainstalowana na podwórku z tyłu hali sportowej. Do dyspozycji uczniów są: rowerek, biegacz oraz steper. Urządzenia te pozwalają aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, pomagają rozwijać kondycję i sprawność fizyczną oraz dbać o zdrowie.
Nasze "Młode Talenty" :)
1616 kwietnia w Domu Kultury w Środzie Śląskiej odbyła się kolejna edycja gali “Młode Talenty”, w której uczestniczyły wszystkie szkoły z naszej gminy, w tym oczywiście nasza. Utalentowani uczniowie z klas 4-8 prezentowali swoje zdolności na scenie oraz na wystawie w foyer. W tym roku szkolnym starsze klasy reprezentowało 19 uczniów. Podczas występów na żywo mogliśmy podziwiać iście anielski śpiew Mai Lipnickiej z kl. 7a, Kai Wodzisławskiej z kl. 6b, Agaty Suszyckiej z kl. 6b oraz Amelii Bedlińskiej z kl. 8c. Swoim układem akrobatycznym zachwyciła widzów Wiktoria Nadbrzeska z kl. 4b, a talentem recytatorskim popisali się Michał Kąkol z kl. 8c, Michał Podyma z kl. 6b i Wojtek Bedliński z kl. 7d. Nie zabrakło również tanecznych talentów, którymi pochwaliły się Ania Królewicz z kl. 4a, Lena Ostrówka z kl. 4a i Wiktoria Cyran z kl. 4a. Milena Sławska z kl. 7c oczarowała wszystkich mistrzowską grą na pianinie. Poza tym na wystawie prac artystycznych znalazły się dzieła malarskie Nestora Matkivskyiego z kl. 5b, Aleksandry Garbery z kl. 6b i Magdaleny Tułak z kl. 8a. Swoje szkice zaprezentowały Zofia Berezowska z kl. 8a, Maja Pełka z kl. 7d oraz Agata Kołodziejczak z kl. 6a. Szydełkowe rękodzieła wykonała Alicja Krotosik z kl. 7d.
Na scenie zaprezentowali się również nasi utalentowani uczniowie klas 1-3: Marianna Regulska, Maja Kąkol, Natalia Jaśkiewicz, Alicja Szumigaj, Ewa i Natalia Bucha - zachwycały śpiewem, Ewa Raczkowska i Lena Bartkiewicz - pięknie zatańczyły, Mikołaj Zięcina - grał na pianinie, a Nela Chabraszewska, Julia Bujko, Leon Rudek, Tymoteusz Tarka - pokazali wszystkim swoje place plastyczne
Szkolnymi koordynatorkami gali były - Pani Ewelina Łysik-Woś (kl. 1-3), Pani Monika Matusik (kl. 4-8).
Jesteśmy szkołą pełną talentów, co udowodnili tegoroczni uzdolnieni uczestnicy, którym serdecznie gratuluję!
Szkolna koordynatorka gali kl. 4-8
Monika Matusik
Zawody IMS piłki ręcznej w Udaninie
2115 kwietnia odbyły się w Udaninie Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców w których wystąpiły szkoły mistrzowie gmin: SP3 Środa Śląska, SP Udanin, SP Ujazd Górny, SP Lutynia i SP Pisarzowice.
Miło nam poinformować, że nasz zespół dziewcząt nie przegrał swoich meczów remisując je i zajmując ostatecznie 2 miejsce w powiecie.
Szkolny Festiwal Nauki - pokazy fizyczne
9W ramach Szkolnego Festiwalu Nauki odbyły się pokazy fizyczne, tym razem dla klas trzecich wraz z ich wychowawcami..
Pokazy przygotowali i prowadzili uczniowie klasy 8a i 8c – Alicja Satora, Nikola Wawrzyniak, Emma Karst, Karolina Cielińska, Karolina Chrzanowska, Aleksandra Krotosik, Amelia Bedlińska, Anastazja Desiak, Michał Kąkol, Michał Kocyła i Michał Lewandrowski.
Uczniowie przeprowadzili szereg interesujących doświadczeń z fizyki, których efekty były czasem bardzo zadziwiające. W niektórych mogli asystować również zaproszeni młodsi koledzy z klas trzecich.
K. Ciepiela
Nasze najmłodsze "zDolnośląskie Dzieciaki"
155W środę 15 kwietnia naszą szkołę odwiedzili dwaj trenerzy z Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, którzy poprowadzili zajęcia dla uczniów klas 1–3. Podczas spotkania dzieci brały udział w aktywnościach piłkarskich wzbogaconych o elementy gier i zabaw. Trenerów serdecznie przywitała pani wicedyrektor - Magdalena Ryniewicz. Całość koordynował Pan Wojciech Bochnia.
Lekcja fizyki w kl. 3B i 3C
65Uczniowie klas trzecich mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej, pokazowej lekcji fizyki, którą przygotowali i poprowadzili ósmoklasiści pod kierunkiem pani Katarzyny Ciepieli. Na młodych obserwatorów czekało mnóstwo ciekawych doświadczeń – barwne reakcje, zmieniające się kolory i tajemnicze zjawiska, które wzbudziły prawdziwy zachwyt i ciekawość świata nauki.
Takie zajęcia pokazują, że nauka może być fascynującą przygodą. Starsi uczniowie, dzieląc się swoją wiedzą, doskonalą umiejętność współpracy, odpowiedzialności i komunikacji, a młodsi przekonują się, że nauka to nie tylko teoria z podręcznika, ale także odkrywanie poprzez działanie i obserwację.
D. Dyjak-Baraniecka
Szkolni MISTRZOWIE MATEMATYKI :)